Transformácia sa deje všade okolo nás. Niečo staré končí, mení sa, vzniká nové. Niekedy máme pocit, že o zmenách sa síce veľa hovorí, ale v skutočnosti sa dejú len veľmi málo. Niektoré zatrasú systémom, niektoré ani nevidíme a uvedomíme si ich až pri pohľade späť.
So zmenou často prichádza stres, strach z neznámeho. Keď už staré neplatí, ale ešte nevieme čo je to nové. Stavať na skúsenostiach z minulosti sa nedá, alebo nie je dobré.
Ale počúvať svoju budúcnosť? Vnímať to čo k nám prichádza z našej budúcnosti, nie spoliehať na to čo bolo v minulosti je však v časoch vonkajšej aj vnútornej transformácie cesta, ktorou sa oplatí ísť.
ZDROJE POZNANIA
Pri rozhodovaní sa môžeme oprieť o dva rôzne zdroje poznania.
1. Jeden využíva existujúce rámce, ktoré už poznáme a prispôsobuje ich danej situácii. Dá sa nazvať – “downloading”, sťahovanie.
2. Druhý môžeme označiť ako “poznanie”, – hlbší učiaci cyklus, ktorý je jadrom každej významnej inovácie vo vede, podnikaní aj v spoločnosti. Najväčšie objavy vznikli poprením dovtedajších vzorcov, paradigiem ako aj riešením problémov, ktoré dovtedy neexistovali.
Čo je skutočne potrebné, aby sme sa posunuli v čase transformácie od sťahovania a aktivovali tento ďalší hlbší proces poznávania?
Úspech toho, čo robím ako leader, tvorca zmien vo svojom živote či spoločnosti, závisí od vnútorného miesta, z ktorého pôsobím. Ide o kvalitu mojej vlastnej pozornosti a zámer, ktorý vnášam do situácie – kvalitu mojej prítomnosti.
ÚROVNE POČÚVANIA
Forma nasleduje pozornosť alebo naše vedomie. Vonkajší svet môžeme zmeniť zmenou vnútorného miesta, z ktorého pôsobíme, vnímame. Prvým krokom k pochopeniu dopadu pozornosti na realitu je pozrieť sa na našu vlastnú individuálnu prax počúvania. Ako vlastne počúvame?
Počúvanie je zo všetkých schopností pravdepodobne to najviac podceňované. Často vidíme okolo seba aj vo svojom živote odpojenie lídrov, seba na jednej strane a situáciou na strane druhej. Často sme bohužiaľ odpojení aj sami od seba. Je veľký rozdiel medzi tým čo cítime že by sme chceli robiť/cítiť – a tým čo naozaj robíme/cítime. Nedostatok počúvania vo vzťahoch je zdrojom stresu, nepohody a rozpadajúcich sa vzťahov.
Počúvanie je kľúčovou zručnosťou – a je rovnako dôležité pre náš profesionálny ako aj osobný život. Poznáme štyri úrovne počúvania, ktoré predstavujú štyri rôzne miesta, odkiaľ môže naše počúvanie “vzniknúť”.
1. Downloading potvrdzuje naše existujúce názory
Na prvej úrovni kvalitu počúvania pripomína sťahovanie – downloadovanie. Reflektuje to naše skúsenosti z minulosti. Odráža to minulosť. Potvrdzujeme svoje existujúce názory a úsudky. Ale nevidíme nové výzvy pretože sa držíme starých presvedčení a teórií. Nevnímame budúce príležitosti pretože sa držíme starých vzorcov, skúseností z minulosti.
Je to ako premietanie vlastných diapozitívov na stenu. Predstavte si seba v uzavretej miestnosti.
Všetky okná sú zatvorené, všetky závesy sú zatiahnuté. A všetko, čo vidíme sa obmedzuje na to, čo projektujeme na stenu – svoje vlastné koncepty, diapozitívy. Neznamená to, že to, čo projektujete, nie je dobré alebo nevhodné. Pravdou však je, že neberieme do úvahy čo sa v skutočnosti deje mimo miestnosť kde sme zavretí.
2. Pri faktickom počúvaní si všímame nepotvrdzujúce dáta.
Na druhej úrovni hovoríme o faktickom/vecnom počúvaní– to je to, čo robia vedci. Nedržia sa existujúcich interpretácií dát. Snažia sa vnímať fakty, aj keď tieto sú v rozpore s ich vlastnými teóriami alebo predstavami. Faktické počúvanie nás spája s faktami.
Keď použijeme prirovnanie k izbe so zatvorenými oknami a závesmi – Teraz vstaneme, odhrnieme závesy, otvoríme okná a pozeráme, čo sa deje vonku, sledujeme, čo sa skutočne deje vonku. Všímame si nepotvrdzujúce údaje. Všímame si rozdiely – čo je v skutočnosti odlišné od toho, čo som očakával?
O Charlesovi Darwinovi bolo známe, že vždy mal pri sebe poznámkový blok, kde si zapisoval pozorovania, ktoré sú v rozpore s jeho teóriou, pretože presne vedel, čo naša myseľ robí. Keď si všimneme niečo, čo sa nezhoduje s našou teóriou, je to s tým v rozpore. Naša myseľ sa časom zbavuje všetkého, čo nepotvrdzuje to, čo očakávame. Nepotvrdzujúce údaje sú v skutočnosti zdrojom inovácií.
3. Empatické počúvanie
Empatické počúvanie umožní vidieť realitu z perspektívy druhej strany (osoby či organizácie). Faktické počúvanie však neumožní dostať sa dovnútra sociálnej komplexnosti, v ktorej žijeme ako sociálne bytosti. To sa deje na tretej úrovni. Empatické počúvanie nám umožňuje vidieť realitu z perspektívy druhého, vycítiť situáciu a okolnosti druhého človeka. Toto neznamená, že sa obaja zhodneme, ale že sme schopní uznať a rešpektovať perspektívu jeden druhého. Je to počúvanie s otvoreným srdcom, ktoré vedie k videniu situácie očami iného a vedie tiež k emocionálnemu
spojeniu s druhou osobou.
Doteraz sme spomenuli to čo poznáme. Nie vždy to robíme, ale poznáme to. Posledná úroveň počúvania je však niečo nové:
4. Hlboké vnímanie toho čo prichádza.
Štvrtá úroveň vyžaduje, aby sme sa spojili s našou otvorenou vôľou. Tvorivé počúvanie znamená vytvoriť priestor hlbokej pozornosti, ktorá umožní budúcej možnosti „prísť“ , prejaviť sa. Priestor kde spomalíme, zameriame sa na pokoj a prítomnosť svojho skutočného “ja”, kde ju budeme vnímať a nie blokovať predsudkami a myšlienkami. Môžeme to nazvať počúvaním vyššej sily. Tvorivé počúvanie je naša schopnosť nechať “odísť” a dovoliť “prísť”. Prináša to jemnú, ale hlbokú zmenu, kde sme v spojení s hlbším zdrojom poznania, so skutočným zdrojom toho, kým sme a kým chceme byť.
Pre lídra, ktorý prechádza transformáciou alebo ju v organizácii riadi, je prospešné naučiť sa počúvať na všetkých štyroch úrovniach. Tvorivé počúvanie budúcnosti, ktorá sa práve teraz vytvára, je výzvou a dá sa naučiť.
Pomoc poskytuje Theory U – metóda pre change management , ktorú vytvoril Otto Scharmer, profesor na MIT v roku 2006. Odvtedy jej princípy pomáhajú manažérom aj politickým lídrom prelomiť staré, neproduktívne vzorce riadenia a riadiť zmeny, inovácie a hlbokú systémovú zmenu podnikov a spoločnosti na celom svete.
Stretla som sa s Theory U v roku 2015, kedy som absolvovala vyčerpávajúci kurz na MIT. Nadšenie Otta Scharmera a jeho tímu mi však dali základy, na ktorých odvtedy staviam. S Theory U pracujeme aj v rámci projektu THE SHIFT LAB.
O počúvaní a jeho potrebe vrámci self-awareness sa rozprávame v 5. epizóde nášho podcastu SHIFT HAPPENS a jeho praktické uplatnenie v praxi si môžete spolu s nami vyskúšať v 6. epizóde, konkrétne pri využití nástroja Case Clinic (návod na použitie Case Clinic je exkluzívne prístupný pre odberateľov nášho newslettra a môžete si ho stiahnuť tu).
Viac o Theory U nájdete v našom blogu Theory U: Rámec pre zmenu a inováciu v komplexnom prostredí
Autor: Katarína